کتاب «تفسیر قرآن کریم سوره‌های حمد و بقره» شامل بیانات آیت‌الله محمداسمعیل صائنی چاپ و روانه بازار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، کتاب «تفسیر قرآن کریم سوره‌های حمد و بقره» شامل بیانات آیت‌الله محمداسمعیل صائنی به کوشش هوشنگ خسروی و ویراستاری مریم خسروی چاپ و به بازار رسید.

در مقدمه این کتاب آورده شده مسلمانان با درک آیات قرآن در می‌یابند که خداوند ذات، صفات و اسمای مقدس خود را چگونه معرفی کرده و مراد از جنت، نار، عرش، کرسی، قضا و قدر، سما و ارض و لوح و قلم چیست و به این حقایق اعتقاد پیدا می‌کنند. همچنین با فراگیری آیات مربوط به احکام دین، به آن‌ها به درستی عمل می‌کنند.

 

تفسیر قرآن کریم فن خاصی است که در میان مسلمانان از قدیمی‌ترین اشتغالات علمی بوده و دانشمندان اسلامی را به خود جلب می‌کند.

مفسر قرآن باید مراد و مقصد آیات را بیان کند، علوم و فنونی از قبیل حکمت و عرفان، در جایگاه خود حق هستند اما تحمیل کردن آن‌ها بر قرآن شریف حتی به صورت صحیح، تفسیر محسوب نمی‌شود و نام آن را باید تطبیق گذاشت.

قرآن کتاب عقل و درایت است، یعنی کتابی که انسان هرچه بیشتر در مورد آیاتش تدبر و تعقل کند، حقایق بیشتری را درک خواهد کرد، کسانی که قرآن کریم را فقط با احادیث و روایات تفسیر کرده‌اند، راه صوابی را انتخاب نکردند؛ زیرا حجت و اعتبار قرآن مجید به واسطه عقل ثابت می‌شود.

حقیقت مهم دیگر، غیر از حجت عقلی این است که آیات قرآن، مفسر و مبین یکدیگرند، یعنی آیات قرآن مراد و مقصد پروردگار را برای مسلمانان مشخص می‌کند، روش تفسیر آیه به آیه را علی بن ابی‌طالب(ع) بنیان نهاد و همان روشی که ائمه معصومین(ع) آن را ترویج کرده و به شاگردان خود آموخته‌اند.

جستجوی پیشرفته

اوقات شرعیآمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید این هفته
بازدید آخرین هفته
بازدید این ماه
بازدید ماه گذشته
کل بازدید
934
3101
8740
9838
39531
46115
2768231

پیش بینی بازدید امروز
1536


IP شما:44.210.99.209